Årets Vinstrikaste hundar i Coton De Tuléar Club Sverige 2012

Alla hundar kommer att presenteras med bild i nr 1 av Cotteskvallret 2013
Prisutdelning till de 10 bästa hundarna i varje kategori på vårt årsmöte den 31 mars 2013

 

                                          
                                         BÄSTA HANE

   1. Herocotts Free Spirit                                                                              134 p                                                                             
       Ä: Susanne Hero 
 
   2
. C.I.B SE UCH DK UCH NORD JV-10 Herocotts Spirit Of Freedom              113 p                       
       Ä: Susanne Hero

   3. SE UCH NO UCH FI UCH NORD JV-11 Flamencoton Cloud Nine                101 p                                             
       Ä: Ann-Charlotte Eriksson

   4. SE UCH NO UCH FI UCH White Forest Willie                                              61 p 
       Ä: Ewa & Sanna Isaksson

   5. SE UCH Elmo Junior de la Vanille Bourbon                                                 43 p
       Ä: Ewa Hallestrand Christina Berggren

   6. SE UCH NO UCH Véronicks Merline                                                           27 p                                            
       Ä: Gunilla Ekelund

   7. SE UCH NO UCH Zinnycot´s Diamond Gucci                                             11 p
       Ä: Lena Karlstedt

  
                                        
                                           BÄSTA TIK

   1. NO JV-11 Jespersen´s Blixen                                                                   99 p
       Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand
  
   2
. NORD UCH SE V-10 NO V-11 NORD V-11 Kaltoft´s Coton Amazing Kicki   95 P 
       Ä: Kristina Milltegh 

   3. SE UCH DK UCH Coton Friend´s Beatrice                                                  85 p
       Ä: Gunilla Ekelund   

   4. SE UCH NO UCH Herocotts Sweet Avalanche                                            81 p
       Ä: Susanne Hero

   5. Absolut Cotte Miss Amelia                                                                        59 p
       Ä: Birgitta Adamsson
  
   6
. Drömstjärnans Perfect Harmony                                                              44 p
       Ä: Pia Gustafsson 
  
   7
. SE UCH Herocotts Smilla                                                                         42 p
       
Ä: Susanne Hero
  
   8
. C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLDNMayaroz Marguerite De Navarre          39 p
        Ä: Ann-Charlotte Eriksson  

   8. SE UCH NO UCH Zinnycot´s Showgirl Lady Gaga                                      39 p
       Ä: Lena Karlstedt

 10. SE UCH NORD VV-12 NO VV-12 River Lake´s Invisible In Snow                 34 p
        Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

 11. SE UCH NO UCH Delaisas-Buffy                                                                32 p
        Ä: Päivi Kääria

 12. Zinnycot´s Unigue Miracle                                                                        19 p
        Ä. Eva Johansson FV: Johanna Bergström

 13
. Glerup´s Moonlight In Vermont                                                                15 p
        Ä: Kenneth Hallestrand & Christina Berggren

 14. Rackarcottarnas Just a Dream                                                                 11 p 
        Ä: Ewa & Sanna Isaksson

 15
. Pixixas Leija-Af-Candy                                                                             10 p 
        Ä: Helene Swenzon

 16. Coton Friend´s Bellatrix                                                                            5 p 
        Ä: Sofia Häggblom

 16
. White Forest Shiba                                                                                   5 p
        Ä: Päivi Kääriä

 18
. NORD JV-11 Absolut Cotte Miss Abigail                                                     3 p 
        Ä: Tomas Pettersson & Birgitta Adamsson

                                          
                                      BÄSTA HAN VALP

   1. NORD JV-12 NO JV-12 Glasgow De L´Etoile De Procyon                           43 p
       Ä: Ewa Hallestrand & Christina Berggren
 
   2
. Herocotts Grand Pompadour                                                                    10 p
       Ä: Susanne Hero

                                          
                                      BÄSTA TIK VALP

   1
. SE JV-12 Hoplessly Devoted To You Du Haut De Marais                            54 p
       Ä: Ann-Charlotte Eriksson

   2. Drömstjärnans Perfect Harmony                                                              50 p
       Ä: Pia Gustafsson

   3. Absolut Cotte Miss Beatrice                                                                     49 p
       Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson

   4. Herocotts Honeymoon                                                                            11 p
       Ä:Susanne Hero

   5. Pixixas Leija-Af-Candy                                                                             10 p 
       Ä: Helene Swenzon

   5
. Glerup´s Moonlight In Vermont                                                                10 p
       Ä: Kenneth Hallestrand & Christina Berggren

   6. Absolut Cotte Miss Bianca                                                                          4 p
       Ä: Lena Johansson

                                           
                                
BÄSTA VETERAN HANE
   
   1. SE UCH NO UCH Zinnycot´s Diamond Gucci                                             50 p
       Ä: Lena Karlstedt

   2. SE UCH NO UCH Véronicks Merline                                                           46 p 
       Ä: Gunilla Ekelund

                                          
                                  BÄSTA VETERAN TIK

   1. SE UCH NORD VV-12 NO VV-12 River Lake´s Invisible In Snow                 56 p
       Ä: Ewa & Kenneth Hallestrand

                                           
                               BÄSTA LYDNADSHUND

   1. C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLDN Mayaroz Marguerite De Navarre          4 p 
       Ä: Ann-Charlotte Eriksson

                                          
                          BÄSTA RALLYLYDNADSHUND

   1. C.I.B DK UCH NORD UCH LP1 RLDN Mayaroz Marguerite De Navarre          6 p
       Ä: Ann-Charlotte Eriksson

   1. Herocotts Forever Young                                                                         6 p
       Ä: Sanna Rosengren

                                          
                                 BÄSTA VITSPÅRHUND

   1. Hanniecotts Legally Blonde
       Ä: Karin Engerdahl

   2
. Hanniecotts Miss Chanel
       Ä: Karin Engerdahl

                                          
                              BÄSTA FREESTYLEHUND

   1Arobelix Trixie Mignonne                                                                          147 p 
       Ä: Victoria Bengtsson

                                           
                                   BÄSTA AGILITYHUND

   1. Nikkétts X-tra Ordinary                                                                             42 p
        Ä: Sanna Rosengren

   2. Herocotts Forever Young                                                                          14 p
       Ä: Sanna Rosengren