Utställningsresultat 2013
Detta gäller från 2013-01-16
Endast publicera utställningsresultat och tävlingsresultat på klubbens hemsida till de som är medlemmar i
Coton De Tuléar Club Sverige.

Detta gäller från 2012-01-01
BIR och BIM för valp, vuxen, veteran och bästa uppfödar- och avelsklass samt hundar som vunnit vinnartitlar publiceras med bild. 
Resultat publiceras tom 4:e placering.
BIR och BIM samt hundar som vunnit vinnartitlar i andra länder publiceras med bild.
CERT och CACIB från andra länder publiceras med resultat men inga bilder,
så det blir lika som publicering av svenska resultat.


Resultat 2012 | Resultat 2011 | Resultat 2010 | Resultat 2009 | Resultat 2008 | Resultat 2007 | Resultat 2006


JULI


2013-07-06 Piteå Internationell
Domare: Cathy Delmar Irland

BIR HANE - CACiB
FI UCH NO UCH NORD JV-11 SE UCH
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson
 
BIM TIK - Cert, CACIB
SE JV-12
Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

JUNI


2013-06-30 Borås Nationell
Domare: Lena Stålhandske

BIR HANE - Cert
Balto
Ä: Susanne Hero
 
BIM TIK - Cert
Drömstjärnans Perfekt Harmony
Ä: Pia Gustafsson
 
2 R-Cert,
Rosencottens Mgic Star 
Ä:Elisabeth Karlsson


2013-06-16 Avesta Nationell
Domare: Henrik Johansson

BIR HANE - Cert
NO JV-12 | NORD JV -12
Glasgow De L’Etoile De Procyon
Ä: Christina Berggren o Ewa Hallestrand


BÄSTA VETERAN
BIR
SE UCH | NO VV-12 | NORD VV -12
River Lake’s Invisible In Snow
Ä: Kenneth o Ewa Hallestrand 


2013-06-09 Vänerborg, Internationell
Domare: Kristina Purens

BIR HANE - Cert
Tsacillie's Giant Toelli
Ä: Kristina Milltegh
 
2-
 
3  R-CACIB
Balto
Ä: Susanne Hero
BIM TIK - Cert, CACIB
Drömstjärnans Perfekt Harmony
Ä: Pia Gustafsson
 
2 R-Cert, R-CACIB
Vitaguldet's She's a Fairytale
Ä: Helena Toresson Olesen
 
3-
 


BÄSTA VALP
Coton Friend's Enchanting Emile
Ä: Anette Nykvist


2013-06-02 Norrköping Nationell
Domare: Åke Cronander

BIM HANE - Cert
Tsachillie's Giant Toelli
Ä:Kristina Milltegh


2
FI UCH NO UCH NORD JV-11 SE UCH
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

3 - R-Cert
Vancot Wagner Of Fanny Fame
Ä: Vanja Hansson

BIR TIK - Cert
SE JV-12
Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

2 R-Cert
Drömstjärnans Perfect Harmony
Ä: Pia Rickardt-Gustafsson


Absolut Cotte Miss Beatrice
Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson


Absolut Cotte Miss Amelia
Ä: Birgitta Adamsson & Tomas Pettersson

BÄSTA VETERAN
Vancot Jill Jonsson
Ä: Tomas Petterson & Birgitta Adamsson


2013-06-01 Norrköping SDHK
Domare: Frode Jevne Norge

BIR TIK - Cert

Drömstjärnans Perfect Harmony
Ä: Pia Rickardt-Gustafsson

2 - R-Cert
Tsachillie's Glorius Cheyenne
Ä:Kristina Milltegh

3
SE JV-12
Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson


Absolut Cotte Miss Amelia
Ä: Birgitta Adamsson

BIR HANE
FI UCH NO UCH NORD JV-11 SE UCH
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

2 Cert
Tsachillie's Giant Toelli
Ä:Kristina Milltegh

BÄSTA VETERAN
Vancot Jill Jonsson
Ä: Tomas Petterson & Birgitta Adamsson


2013-05-26 Österbybruk Internationell
Domare: Wim Wellens, Holland

BIR TIK - Cert
SE JV-12
Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

2
Coton d'Amour Olympia
Ä: Lena König

3 - Bästa Veteran
Vancot Jill Jonsson
Ä: Tomas Petterson & Birgitta Adamsson

BIM HANE
FI UCH NO UCH NORD JV-11 SE UCH
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

2 Cert
NORD JV 2012 NO JV-12
Glasgow De L´Etoile De Procyon
Ä: Ewa Hallstrand & Christina Berggren

3 R-Cert
Vancot Wensel Of Fanny Fame
Ä: Gun Eriksson

4
Sidus Icebraker
Ä: Eva Eiserman Lindström

BÄSTA VETERAN
Vancot Jill Jonsson
Ä: Tomas Petterson & Birgitta Adamsson


2013-05-19 Luleå SDHK
Domare: Ann-Christin Johansson

BIM HANE
FI UCH NO UCH NORD JV-11 SE UCH
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

BIR TIK
NO UCH SE UCH
Delaisas-Buffy
Ä: Päivi Kääriä

3 - R-Cert
SE JV-12
Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

4
Rackarcottarnas Just A Dream - CK
Ä: Ewa och Sanna Isaksson

 


2013-05-19 Hässleholm Nationell
Domare: Paul Stanton



BIR Hane - Cert
Balto
Ä: Susanne Hero



BIG 3 i gruppfinalen
Balto
Ä: Susanne Hero

Domare: Hans Boelaars, Nederländerna

 


2013-05-18 Piteå Nationell
Domare: Britta Roos-Börjeson

BIM HANE
FI UCH NO UCH NORD JV-11 SE UCH
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

BIR TIK - Cert
SE JV-12
Hopelessly Devoted To You Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

3
Rackarcottarnas Just A Dream - CK
Ä: Ewa och Sanna Isaksson



2013-05-12 Lidköping Nationell
Domare: Kuplyauskas Eugeny, Ryssland

BIM HANE Cert -
Ny Svensk Champion

Herocotts Free Spirit
Ä:Susanne Hero

2 R-Cert
Tsachillie's Giant Toelli
Ä:Kristina Milltegh

3
Balto
Ä: Susanne Hero
BIR TIK - Cert

Tsachillie's Glorius Cheyenne
Ä:Kristina Milltegh

2 R-Cert
Vitaguldet's She's A Fairytale
Ä:Helena Toresson Olesen

3
Rosencottens Magic Star
Ä:Elisabeth Karlsson
 


APRIL


2013-04-28 Västerås Nationell
Domare: Pamela Runderkamp

BIR HANE 
NORD JV-11 SE UCH NO UCH FI UCH Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

2 Cert - Ny Svensk Champion
Sidus Icebraker
Ä: Eva Eiserman Lindström

3 R-Cert
NORD JV 2012 NO JV-12
Glasgow De L´Etoile De Procyon

Ä: Ewa Hallstrand & Christina Berggren

 
BIM TIK - Cert
SE JV-12 Hoplessly Devoted To You Du Haut Marais
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

2 R-Cert
Absoult Cotte Miss Amelia
Ä: Tomas Petterson & Birgitta Adamsson

3
Vancot Jill Jonsson
Ä: Tomas Petterson & Birgitta Adamsson

BÄSTA VETERAN 
Vancot Jill Jonsson
Ä: Tomas Petterson & Birgitta Adamsson


MARS


2013-03-31 Stockholm. Internationell
Domare: Bo Skalin


BIM HANE - CACIB
NORD JV-11 SE UCH NO UCH FI UCH
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

2 Cert
Tsachillie's Giant Toelli
Ä: Kristina Milltegh

3 R-Cert
NORD JV 2012 NO JV-12
Glasgow De L´Etoile De Procyon

Ä: Ewa Hallstrand & Christina Berggren
 
4
SE UCH Cheriban Golden Star
Ä: Lena König
BIR TIK - Cert, CACIB
Drömstjärnans Perfect Harmony
Ä: Pia Rickardt-Gustafsson

2 R-CACIB
NO UCH SE UCH
Zinnycot´s Moulin Rouge
Ä: Lena Karlstedt

3 R-Cert
Tsachillies Glorius Cheyenne
Ä: Kristina Milltegh

4
Sidus Emma
Ä: Emma Adamsson



BÄSTA VALP
BIR
Coton d´Amour Olympia
Ä: Lena König


BÄSTA VETERAN
BIR SE UCH
Cheriban Golden Star
Ä: Lena König



BÄSTA GRUPP
HP
Absolut Cotte
Ä: Emma Adamsson
   Tomas Pettersson


2013-03-24 Malmö. Internationell
Domare: Brigita Kremser, Slovenien

BIM TIK - CACIB
C.I.B NORD UCH NORD V-12 NORD V-11 NO V-11 SE V-10
Kaltoft´s Coton Amazing Kicki
Ä: Kristina Milltegh



3 - R-CERT
Drömstjärnans Perfect Harmony
Ä: Pia Gustafsson 
                         

  

 

 

 


4 -
Tsachillie´s Giant Toelli                                        
Ä: Kristina Milltegh


2013-03-09 Strängnäs. Internationell
Domare: Charlotte Laning Vrethammar

BIR HANE - CERT

Balto
Ä: Susanne Hero

2 - CACIB
SE UCH
Coton Garden´s Conquest
Ä: Susanne Rodin

3 - R-CACIB
SE UCH NO UCH FIN UCH NORD JV-11        
Flamencoton Cloud Nine
Ä: Ann-Charlotte Eriksson

BIM TIK - CERT
SE JV-12
Hoplessly Devoted To You Du Haut Marais  

Ä: Ann-Charlotte Eriksson


BÄSTA VALP
Zinnycot´s World Rapper Eminem  
Ä: Susanne Rodin 
 
    
Vancot Xtra White Lady        
Ä: Vanja Hansson


JANUARI


2013-01-04 Göteborg. Internationell
Domare: Martin Baskaran Soto, Spanien


BIR HANE - CACIB
C.I.B SE UCH DK UCH NORD JV-10
Herocotts Spirit Of Freedom
Ä: Susanne Hero

2  R-CACIB
C.I.B SE UCH DK UCH NO UCH
Uniq Coton Nuggi Delight
Ä: Anne Nörgaard

3  CERT
Verdi
Ä: Vivi Jakobsen

4  R-CERT
Balto
Ä: Susanne Hero                                                    
BIM TIK - CACIB
C.I.B SE UCH DK UCH
Jegums Princess Cuti Pie
Ä: Gitte Nygaard

2  R-CACIB
C.I.B NORD UCH NORD V-12 NORD V-11 NO V-11 SE V-10 
Kaltoft´s Coton Amazing Kicki
Ä: Kristina Milltegh

3  CERT
Pixicas Leija-Af-Candy
Ä: Helene Swenzon

4  R-CERT
Guest Star Des Fleurs d´Aloes
Ä: Lene Pedersen


BÄSTA VALP
Tsachillie's Giant Toelli
Ä: Kristina Milltegh


Tsachillies Glorius Cheyenne
Ä: Kristina Milltegh

2  HP
Kaltoft´s Lovely Lily
Ä: Agneta Josefsson


2013-01-03 Göteborg. Internationell
Domare: Leni Finne, Finland

BIM HANE  CACIB
C.I.B SE UCH DK UCH NO UCH
Uniq Coton Nuggi Delight
Ä: Anne Nörgaard
NY C.I.B

2  CERT - R-CACIB
Verdi
Ä: Vivi Jakobsen

3  
SE UCH DK UCH 
Jespersen´s Leonardo Da Vinci
Ä: Doris Hamann Froberg


C.I.B SE UCH DK UCH NORD JV-10                         
Herocotts Spirit Of Freedom
Ä: Susanne Hero
 

BIR TIK  CERT - CACIB
C.I.B SE UCH DK UCH
Jegums Princess Cuti Pie
Ä: Gitte Nygaard
NY SVENSK CHAMPION   NY C.I.B

2  R-CERT
Guest Star Des Fleurs d´Aloes
Ä: Lene Pedersen

R-CACIB
NO JV-11
Jespersen´s Blixen
Ä: Eva & Kenneth Hallestrand

4

C.I.B NORD UCH NORD V-12 NORD V-11 NO V-11 SE V-10
Kaltoft´s Coton Amazing Kicki
Ä: Kristina Milltegh



BÄSTA VALP
Tsachillie's Giant Toelli    
Ä: Kristina Milltegh        


Tsachillie's Glorius Cheyenne
Ä: Kristina Milltegh