Även BIR, BIM och Cert resultat från andra länder får presenteras.
 

Resultat 2009 | Resultat 2008 | Resultat 2007 | Resultat 2006


December

Stockholm Hundmässa Int. 2010-12-19
Domare: Arne Foss


BIR-tik - BIM-hane

BIR TIK


Zinnycot’s Quality Of Coconut


Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CERT | BIR

 

BIM HANE

SE UCH
Coton Garden’s Viskum Album


Ägare: Nisse Lindholm
 
RESULTAT
BIM

 

CACIB TIK

SE V-10
Kaltoft's Coton Amazing Kicki


Ägare: Kristina Milltegh

CACIB

 


November
Nordisk Vinnarutställning i Lilleström / Norge 2010-11-28
Domare: Svend Løvenkjær från Danmark

BIM-hane - BIR-tik

BIR TIK

Nord-10 PM. JV-09, PMV-09
Ivy of The Colourful White


Ägare: Jenni Peltola, Finland
 
RESULTAT
BIR

 

BIM HANE

Nord-10 C.I.BFIN SE EELV LT UCH
Guajiro White-Hope


Ägare: Elja Mäkelä, Finland
 
RESULTAT
BIM

 


Bästa juniorhane - Bästa juniortik

Bästa Juniorhane / Nordisk Juniorvinnare-2010

Nord JV-10
Herocotts Spirit Of Freedom


Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
Bästa juniorhane | Nord JV-10

 

Bästa Juniortik / Nordisk Juniorvinnare-2010

Nord JV-10
Ginilles Miss Mercedes


Ägare: Liv Sesseng Johansen
 
RESULTAT
Bästa juniortik | Nord JV-10

 



Oktober

Växjö 5 november 2010
Domare: Ann-Christin Johansson

BIM HANE - BIR TIK

BIR TIK

SE V-10
Kaltoft's Coton Amazing Kicki


Ägare: Kristina Milltegh
 
RESULTAT
CERT | CACIB | BIR

 

BIM HANE / Svensk Champion

SE UCH
Cottelidi's Elliot


Ägare: Lis Straarup Ellman
 
RESULTAT
CERT | CACIB | BIM | SE UCH

 


BIR VALP TIK



French Melody Des Fleurs d'Aloes


Ägare: Jessica Olsson
 
RESULTAT
HP | BIR VALP

 


Letohallen 30 oktober 2010
Domare: John Muldon, Irland

BIM TIK


INT UCH | NORD UCH |Nordv-06
Ginilles Belladonna de Nicko


Ägare: Liv Sesseng Johansen
 
RESULTAT
BIR

 



Tromsö NKK 17 oktober 2010
Domare: Inger Brodal Ronander

BIR HANE


White Forest Willie
 
Ägare: Ewa Isaksson
 
RESULTAT
CERT | BIR
 

 



Tromsö hundeklubb 16 oktober 2010
Domare: Mona K Selbach

BIR HANE


White Forest Willie
 
Ägare: Ewa Isaksson
 
RESULTAT
CERT | BIR
 

 


Sundsvall SKK 10 oktober 2010
Domare: Pablaka Inese, Lettland

BIR HANE - BIM TIK

BIR HANE


SE UCH | FI UCH | NO UCH | Nord UCH | SV-2010
Zinnycot's Hero of Tango

Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
BIR

 

BIM TIK


INT UCH | NORD UCH | FI UCH | SE UCH | NO UCH | Nordv-05
Cotton Cloud's Cleopatra

Ägare: Tanja Iisalo, Finland

RESULTAT
CERT | BIR | CHAMPION

 

CERT TIK


Cotton Cloud's Flawless

Ägare: Tanja Iisalo, Finland

RESULTAT
CERT

 

Bästa Veteran


SE UCH | NO UCH
Zinnycot´s Angelo Fiona

Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
BIR-Veteran

 

Bästa uppfödargrupp


Kennel Zinnycot's
 
RESULTAT
HP

 

Timrå/SDHK 9 oktober 2010
Domare: Blanco Sanchez Javier, Spanien


BIR HANE - BIM TIK


Bästa junior, BIS R - junior


BIS 4 uppfödargrupp

BIR HANE


SE UCH | FI UCH | NO UCH | Nord UCH | SV-2010
Zinnycot's Hero of Tango

Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
BIR

 

BIM / CERT / Bästa Junior / BIS-R Junior TIK


Zinnycot's Quality of Coconut

Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
BIM | CERT | Bästa Junior | BIS-R Junior

 

CERT HANE / Svensk Champion


SE UCH
Zinnycot´s Naughty Armani


Ägare: Fredirika Klemmt
 
RESULTAT
CERT | SE UCH

 

Bästa Veteran


SE UCH | NO UCH
Zinnycot´s Angelo Fiona

Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
BIR-Veteran

 

Bästa uppfödargrupp


Kennel Zinnycot's
 
RESULTAT
HP | BIS-4

 

Hamar/Norge den 9 Oktober 2010
Domare: Ingela Nilsson


BIM TIK - BIR HANE


BIR HANE - CERT TIK

BIR HANE / Norsk Champion


SE UCH | NO UCH
Sidus Eros


Ägare: Christina Berggren
 
RESULTAT
BIR | CERT | CACIB | NO UCH

 

BIM TIK


INT UCH | NORD UCH |NO UCH | SE UCH | DK UCH | Nordv-06
Ginilles Belladonna de Nicko


Ägare: Liv Sesseng Johansen
 
RESULTAT
BIM | CACIB

 

CERT TIK / Norsk Champion

 SE UCH | NO UCH
River Lake's Charming Lady


 
Ägare: Ewa Hallestrand
 
RESULTAT
CERT | NO UCH
 

 


September

Sortland/Norge den 19 September 2010
Domare: Svein Helgesen

BIR HANE


White Forest Willie
 
Ägare: Ewa Isaksson
 
RESULTAT
CERT | BIR
 

 
 

SKK Sofiero den 11 September 2010
Domare: Laurent Pichard från Schweiz

BIR VALP


Herocotts Sweet Avalanche
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 

BIM VALP


Herocotts Spirit Of Freedom
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | BIM VALP
 

 
 

Ballangen/Norge den 5 September 2010
Domare: Rodi Hubenthal

BIR HANE


White Forest Willie
 
Ägare: Ewa Isaksson
 
RESULTAT
CERT | BIR
 

 
 

SDHK Högbo Bruk den 5 September 2010
Domare: Unelsröd Anne-Cathri

BIR TIK


SE UCH
| NO UCH
Zinnycot´s Moulin Rouge
 
Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIR
 

 

BIM HANE


SE UCH
| FI UCH | NO UCH | NORD UCH | SE V-10
Zinnycot´s Hero of Tango
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIM

 

BIR VETERAN


SE UCH
| NO UCH
Zinnycot's Angelo Fiona
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a | BIR Veteran
 

 

BIR VALP


Zinnycot's Quality Of Coconut
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 

BIM VALP


Longlow`s In-The-Best-Cover-Off-All
 
Ägare: Susanne Lindqvist
 
RESULTAT
HP | BIM VALP
 

 
 

SKK Högbo Bruk Internationella den 4 September 2010
Domare: Ligita Zake, Lettland

BIR TIK


INT UCH | NORD UCH | DK UCH
Mayaroz Marguerite De Navarre
 
Ägare: Ann-Charlotte Eriksson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIR | CACIB
 

 

BIM HANE


NO UCH
| SE UCH | SE V-07
Merihelmen Björn Borg
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIM | CACIB
 

 

TIK CERT/SE UCH


Hanniecotts Miss Dior
 
Ägare: Pia Ascard Södreström
 
RESULTAT
CK | BTKL.3:a | CERT | SV. CHAMPIONAT
 

 

BIR VETERAN


SE UCH | NO UCH
Zinnycot's Angelo Fiona
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a | BIR Veteran
 

 

BIR VALP


Longlow`s In-The-Best-Cover-Off-All
 
Ägare: Susanne Lindqvist
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 

BIM VALP


Zinnycot's Quality Of Coconut
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
HP | BIM VALP
 

 
 


Augusti

SKK Gotland/Visby INT den 29 Augusti 2010
Domare: Jörgensen Leif Lehma

BIR HANE


SE UCH
| FI UCH | NO UCH | NORD UCH | SE V-10
Zinnycot´s Hero of Tango
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR | CACIB
 

 

BIM TIK


SE UCH
| NO UCH
Zinnycot´s Moulin Rouge
 
Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM | CACIB
 

 

BIR VALP


Longlow`s In-The-Best-Cover-Off-All
 
Ägare: Susanne Lindqvist
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 
 


SKK Gotland/Visby NAT den 28 Augusti 2010
Domare: Cochetti Francesco

BIR TIK


SE UCH
| NO UCH
Zinnycot´s Moulin Rouge
 
Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIR
 

 

BIM HANE


SE UCH
| NO UCH
Zinnycot´s Diamond Gucci
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIM
 

 

CERT/SE UCH


Coton Garden`s Viscum Album
 
Ägare: Nisse Lindholm
 
RESULTAT
CK | BHKL.2:a | CERT | SV. CHAMPIONAT
 

 

BIR VALP


Longlow`s In-The-Best-Cover-Off-All
 
Ägare: Susanne Lindqvist
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 



SKK Norrköping den 22 Augusti 2010
Domare: Dimitri Antonopoulos

BIR TIK


INT UCH
| NORD UCH
Mayaroz Marguerite de Navarre
 
Ägare: Ann-Charlott Eriksson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIR
 

 

CERT/BIM HANE


Herrgårdens Mr Nikkcotts
 
Ägare: Pia Rönn Olsson
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | CERT | BIM
 

 

CERT TIK


Coton Friend’s Beatrice
 
Ägare: Gunilla Ekelund
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a | CERT
 

 

BIR VETERAN


NO UCH
| SE UCH
Zinnycot’s Angelo Fiona
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a | BIR VETERAN
 

 

BIR VALP


Zinnycot’s Quality Of Coconut

 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 
 


SKK Eskilstuna den 21 Augusti 2010
Domare: Soile Bister

CERT/BIR TIK


SE V-2010
Kaltoft’s Coton Amazing Kicki
 
Ägare: Kristina Milltegh
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | CACIB | BIR

 

 

BIR VALP


Zinnycot’s Quality Of Coconut
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 
 


SKK Askersund den 15 Augusti 2010
Domare: Jouko Leiviskä

BIR TIK


Coton Friend´s Beatrice
 
Ägare: Gunilla Ekelund
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIR | CACIB

 

 

BIR VALP


Herocotts Sweet Avalanche
 
Ägare: Sussan Hero
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 

BIM VALP


Herocotts Spirit Of Freedom
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | BIM VALP
 

 
 


SKK Växjö Ramkvilla den 14 Augusti 2010
Domare: Ann-Christin Johansson

BIR TIK


SE UCH
Piacotts Charmant La Étolie
 
Ägare: Lisa Karlsson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| BIR
 

 

CERT/BIM HANE


Bruce Willis Du Castle de La Rouche
 
Ägare: Anita Trybom
 

RESULTAT
CK | BHKL.1:a| CERT | BIM
 

 

CERT TIK


Rackarcottarnas Coton de Ballerina
 
Ägare: Pia Gustavsson
 
RESULTAT
CK | BTKL.3:a| CERT
 

 

BIR VALP


Herocotts Spirit Of Freedom
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | BIR VALP
 

 

BIM VALP


Herocotts Sweet Avalanche
 
Ägare: Sussan Hero
 
RESULTAT
HP | BIM VALP
 

 
 


SKK Svenstavik den 7 Augusti 2010
Domare: Frank Christiansen

BIR TIK


INTUCH NORDUCH DKUCH
Mayaroz Marguerite De Navarre
 
Ägare: Ann Charlott Eriksson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| BIR | CACIB
 

 

BIM HANE


NO UCH
| SE UCH
Symphony's Something Special
 
Ägare: Birgit Drablös
 

RESULTAT
CK | BHKL.1:a| BIM | CACIB
 

 

BIR/BIS-R VALP


Longlow´s in-The-Best-Cover-Off-All
 
Ägare: Susanne Lindqvist
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR | BIS-R

 
 


SKK Ransäter den 1 Augusti 2010
Domare: Ann-Christ Johansson

CERT/BIR TIK


Ivy Of Colourful White
 
Ägare: Jenni Peltola, Finland
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| CERT | BIR | CACIB

 

 

CERT/BIM HANE


Semper Amigo Eloy
 
Ägare: Jenni Peltola, Finland
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a| CERT | BIM | CACIB

 

 

R-CACIB TIK


Ginilles High Magic Haylie
 
Ägare: Elsa Løkken
 

RESULTAT
CK | BTKL.3:a| R- CACIB
 

 

BIR VALP

Longlow's In-The Best-Cover-Of-All
Ägare: Sussi Lingkvist
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR

 
 


Juli

Grenå Danmark den 25 juli 2010
Domare: Moira Grant-Cook, Irland

CERT/BIR HANE

Mi-Toi´s Thunderstruck
 
Ägare: Tine och Jan Sjöbeck, Danmark
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a| CERT | BIR

 

CERT/BIM TIK


Mayaroz Marguerite De Navarre
 
Ägare: Ann-Charlotte Eriksson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| CERT | BIR | DK UCH | BIS 2

 

 
 


SKK Köping den 25 juli 2010
Domare: Hans Lehtinen

BIR HANE

SE UCH | NO UCH | FIN UCH | NORD UCH | SV-10
Zinnycot's Hero Of Tango
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a| BIR | CACIB

 

BIM TIK

SE UCH | NO UCH
Zinnycot´s Moulin Rouge
 
Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| BIM | CACIB

 

BIR VALP TIK

Herocotts Sweet Avalanche
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR

 

BIM VALP HANE

Herocotts Spirit of Freedom
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIM

 

BÄSTA VETERAN


SE UCH | NO UCH
Zinnycot´s Angelo Fiona
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
HP | BÄSTA VETERAN
 

 

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP


Kennel Zinnycot´s
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
HP | BÄSTA UPPFÖDARGRUPP
 

 
 


SKK Alfta den 18 juli 2010
Domare: Tanya Altman-Stockmarie

BIR HANE

SE UCH | NO UCH | FIN UCH | NORD UCH | SV-10
Zinnycot's Hero Of Tango
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a| BIR

 

BIM TIK

SE UCH | NO UCH | FIN UCH | NORD UCH | INT UCH
Mayaroz Marguerite De Navarre
 
Ägare: Ann-Charlotte Eriksson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| BIM

 

CERT HANE

Elmo Junior de La Vanille Bourbon
 
Ägare: C. Berggren & E. Hallestrand
 
RESULTAT
CK | BHKL.2:a| CERT

 

CERT TIK

Giazintos Olivia
 
Ägare: Annette Sandberg Skröder
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a| CERT

 

BIR VALP HANE

Longlow's In-The-Best-Cover-Of-All
Ägare: Susanne Lindquist
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR

 
 


Piteå Sjulnäs den 17 juli 2010
Domare: Ingela Nilsson

CERT/BIR HANE

Coton D'Amour Kim
 
Ägare: Cecilia Lindholm Granered
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a| CERT | BIR

 
 


Midnattssolutställningen i Gällivare den 10 juli 2010
Domare: Hans Boelaars Nederländerna

BIR/CACIB TIK

SE UCH | NO UCH | FIN UCH | NORD UCH | INT UCH
Mayaroz Marguerite De Navarre
 
Ägare: Ann-Charlotte Eriksson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a| BIR | CACIB

 

BIM/CACIB HANE

SE UCH
Piacotts Neo de Obi  
 
Ägare: Bernt Hasselström
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIM | CACIB

 

BIR VALP HANE

White Forest Willie
Ägare: Eva Isaksson
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR

 
 


Tvååker Internationell den 10 juli 2010
Domare: Åke Cronander

CERT/BIR/CHAMPIONAT HANE

Zinnycot´s Noble Beckham
 
Ägare: Helena Toresson
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | CERT | BIR | SE UCH

 

BIM TIK

Piacots Charmant La Étolie  
 
Ägare:Lisa Karlsson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM

 

BIR VALP TIK

Cottelidi´s A Dream Come True Hilda 
Ägare: Jessica Olsson
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR

 

BIM VALP HANE

 Herocotts Spirit Of Freedom
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIM

 
 


Tvååker Internationell den 9 juli 2010
Domare: Dirk Spruyt Belgien

CERT/BIR HANE

Herrgårdens Mr Nikkcotts
 
Ägare: Eva Lindkvist & Pia Rönn Olsson
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | CERT | BIR | CACIB

 

CERT/BIM/CERT/CACIB TIK
CHAMPIONAT

Piacots Charmant La Étolie  
 
Ägare:Lisa Karlsson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIR | CACIB | SE UCH

 

BIR VALP TIK

Cottelidi´s A Dream Come True Hilda 
Ägare: Jessica Olsson
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIR

 

BIM VALP HANE

 Herocotts Spirit Of Freedom
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | VALPKLASS: BIM

 
 


Borås SKK 4 juli 2010
Domare: Elisabetta Du Luca Italien

BIR HANE

NO UCH | SE UCH
Veronicks Merline

 
Ägare: Gunilla Ekelund
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR

 

CERT/BIM TIK

Kaltoft's Coton Amazing Kicki
 
Ägare: Kristina Milltegh
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIM

 

CERT HANE

Elmo Junior de La Vanille Bourbon
 
Ägare: Kicki Berggren o Ewa Hallestrand
 
RESULTAT
CK | BHKL.2:a | CERT

 

 

BIR VALP

Cottelidi’s Dream Come True Hilda
 
Ägare: Jessika Olsson
 
RESULTAT
HP | BIR valp

 

BIR VETERAN

SE UCH
River Lake’s Charming Lady
 
Ägare: Ewa Hallestrand
 
RESULTAT
BIR veteran

 
 


Juni

Jönköping SKK 21 juni 2010
Domare: Paula Heikkinen Lehkonen

BIR/CERT/CACIB/SE UCH TIK

DK UCH
Moonliegth
 
Ägare: Else Kaltoft Jeppesen Danmark
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIR | CACIB | SE UCH

 
 


Jönköping SKK 20 juni 2010
Domare: Henrik Johansson

CERT/BIR TIK

Kaltoft's Coton Amazing Kicki 
 
Ägare: Kristina Milltegh
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIR

 

CACIB TIK

DK UCH
Moonliegth
 
Ägare: Else Kaltoft Jeppesen Danmark
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a | CACIB

 
 


Avesta SKK 13 juni 2010
Domare: Dan Eriksson

BIR/CACIB HANE

NORD UCH
Zinnycot's Hero of Tango 
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR | CACIB | S.VINNARE

 

CERT/BIM TIK

Kaltoft's Coton Amazing Kicki 
 
Ägare: Kristina Milltegh
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIM | S.VINNARE

 

CERT HANE

Vancot's Sweetheart 
 
Ägare: Sofia Storsved
 
RESULTAT
CK | BHKL.3:a | CERT

 
 


Vännes SKK 12 juni 2010
Domare: Assenmacher Hassi Tyskland

BIR HANE

SE UCH | NO UCH | FIN UCH | NORD UCH | SV-10
Zinnycot´s Hero of Tango  
 
Ägare: Lena Karlstedt. Uppf.
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR

 

BIM TIK

SE UCH
Zinnycot´s Moulin Rouge 
 
Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM

 

CERT HANE


 

Coton d´Amour Kim
 
Ägare: Cecilia Lindholm Granered
 
RESULTAT
CK | CERT 

 

CERT HANE


 

Whiteheart Lane Orkidea
 
Ägare: Eija Kantola
 
RESULTAT
CK | CERT 

 
 


Vänersborg SKK 6 juni 2010
Domare: Jose Vidal Portugal

CERT/BIR TIK

Piacots Charmant La Étolie  
 
Ägare: Yvette Karlsson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIR

 

CERT/BIM HANE

Coton Cloud´s Harry Potter 
 
Ägare: Pia Rönn Olsson /Yvette Karlsson
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | CERT | BIM

 
 


Norrköping SDHK 6 juni 2010
Domare: Tan Ahlman- Stockmari

CERT/BIR/CACIB/SE UCH HANE

Sidus Eros 
 
Ägare: Christina Berggren
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | CERT | BIR | CACIB | SE UCH

 

CERT/BIM TIK

Vancot Jill Johonsson 
 
Ägare: Birgitta Adamsson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIM

 
 


Norrköping SKK 5 juni 2010
Domare: Carl Fernandez- Renau

BIR/CACIB HANE

SE UCH
River Lake´s Tribute 
 
Ägare: Linda Berggren
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR | CACIB

 

BIR VETERAN/TIK

SE UCH
River Lake’s Charming Lady 
 
Ägare: Ewa Hallestrand
 
RESULTAT
CK | BIR VETERAN

 



Maj

Österbybruk SKK 30 maj 2010
Domare: Alenka Pokorn

BIR/CACIB HANE

SE UCH
Zinnycot´s Diamond Gucci
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR | CACIB

 

BIM/CACIB TIK


 

SE UCH
Zinnycot´s Moulin Rouge
 
Ägare: Lena Karlstedt/Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM | CACIB

 

CERT HANE


 

Giazintos Izor Ägare
 
Ägare: Åsa Andersson
 
RESULTAT
CK | CERT 

 

CERT TIK


 

Giazintos Olivia
 
Ägare: Annette Snadberg Skröder
 
RESULTAT
CK | BTKL.2:a | CERT 

 

BIR VALP


 

Sidus Gunvald Larsson
 
Ägare: Lars Gröndahl
 
RESULTAT
HP | BIR valp

 

BIM VALP


 

Lovecotts Cherry Littlebottom
 
Ägare: Masie Rönnberg
 
RESULTAT
HP | BIM valp

 



Nordskånska KK Hässleholm 23 maj 2010
Domare: Dupas Jean Jaques Frankrike

CERT/BIR TIK

Dolly Du Castel de la Roche Aux Fee
 
Ägare: Åge Sejer, Danmark
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | CERT | BIR

 

BIM/CACIB HANE

SE Uch
Rackarkottarnas Hiawatha
 
Ägare: Christina Andersson
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIM | CACIB

 


Domare: Hans Boelaars från Nederländerna

BIR VALP


 

The White Stoneheart No. 8
 
Ägare: Sussane Hero
 
RESULTAT
HP | BIR valp

 



SDHK den 23 maj 2010
Domare: Paunovic Du

BIR HANE


 

SE Uch FI Uch NO Uch NORD Uch
Zinnycot´s Hero of Tango
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR

 

BIM TIK


 

NO Uch SE Uch
Zinnycot´s Angelo Fiona
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM

 

BIR/BIS-R VETERAN TIK

NO Uch SE Uch
Zinnycot´s Angelo Fiona
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BÄSTA VETERAN | BIS-R VETERAN

 



SKK Lilian De Valls Minne den 22 maj 2010
Domare: Hans Almgren

BIR HANE


 

SE UCH | NO UCH | FIN UCH | NORD UCH | SV-10 Zinnycot´s Hero of Tango
 
Ägare: Lena Karlstedt
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR

 

CERT HANE


 

Zinnycot´s Naughty Armani
 
Ägare: Fredrika Klemmt
 
RESULTAT
CK | BHKL.3:a | CERT

 

BIM TIK


 

NO Uch SE Uch
Zinnycot´s Angelo Fiona
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM

 

BIR VETERAN TIK


 

NO Uch SE Uch
Zinnycot´s Angelo Fiona
 
Ägare: Eva Johansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BÄSTA VETERAN

 

 


Larv den 9 maj 2010
Domare: Svein Helgesen Norge

BIR/CERT TIK


 

Cotton Friends Beatrice
 
Ägare: Gunilla Ekelund
 
RESULTAT
JUNKK.1:a | CK | BTKL.1:a | CERT | BIR

 

BIM/CERT HANE


 

Cotton Cloud´s Harry Potter
 
Ägare: Pia RönnOlsson /Yvette Karlsson
 
RESULTAT
JUNKK.1:a | CK | BHKL.1:a | CERT | BIM

 

BIR VALP


 

The White Stoneheart No. 8
 
Ägare: Susanne Hero
 
RESULTAT
HP | BIR valp

 


Tånga Hed Vårgårda SDHK den 8 maj 2010
Domare: Henrik Johansson

BIR/CERT TIK


 

Kaltofts Coton Amazing Kicki
 
Ägare: Kristina Milltegh
 
RESULTAT
JUNKK.1:a | CK | BTKL.1:a | CERT | BIR

 
 


April

Västerås den 24 april 2010
Domare: Dan Eriksson

BIR HANE


 

FI UCH SE UCH
Coton Garden’s Simply The Best
 
Ägare: Tatjana Berglund
 
RESULTAT
CK | BHKL.1:a | BIR

 

CERT HANE


 

Vancot Sweetheart
 
Ägare: Sofia Storsved
 
RESULTAT
CK | BHKL.3:a | CERT

 

BIM TIK


 

SE UCH
 Coton Gardens Suprise
 
Ägare: Maria Söderlund
 
RESULTAT
CK | BTKL.1:a | BIM

 

CERT TIK| SE UCH


 

Vancot Queen of Hearts
 
Ägare: Vanja Hansson
 
RESULTAT
CK | BTKL.4:a | CERT | SE UCH

 
 


Forshaga den 17 april 2010
Domare: Helle Dan Pålsson från Danmark

Bästa hane

1. BIM - Ingen hane Ägare:
CERT  - Ingen hane Ägare:

Bästa tik

1. CERT BIR - Coton Friend´s Beatrice Ägare: Gunilla Ekelund
  Ägare:

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Ägare:
BIM valp - Ägare:
 


Älvsjö Int. den 3 april 2010
Domare: Laurent Heinesche




BIR valp - Elmo Junior de La Vanille Bourbon

Bästa hane

1. BIM | CERT - Coton Gardens Vitis Vinifera Ägare: Satu Snällström
  Ägare:

Bästa tik

1. BIR | CERT - Kaltoft’s Coton Amazing Kicki Ägare: Kristina Millegh
  Ägare:

Bästa valp/veteran

BIR | BIG 2:a valp - Elmo Junior de La Vanille Bourbon Ägare: Kicki Berggren & Ewa Hallestrand
BIR veteran - River Lake’s Charming Lady Ägare: Ewa Hallestrand
 


Mars

Malmö Int. den 20 mars 2010
Domare: Rainer Vuorinen


BIR och BIM valpar

Bästa hane

1. BIM | CERT - Uniq Coton Conrad Scandia Ägare: Anne Nørgaard , Danmark
  Ägare:

Bästa tik

1. BIR - Flamencoton Andalucia Ägare: Dorthe Glerup Outzen, Danmark
CERT  - Ispärlans New Hot Design Ägare: Lollo Jönsson

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - The White Stoneheart No.8 Ägare: Susanne Hero
BIM valp - Hedens Cotte Cizzi Ägare: Agneta Stohr
 


Januari

My Dog Göteborg 10 jan 2010
Domare: Eisner Uschi Österike

Bästa hane

1. BIR | CACIB | INCH - DKUCH SUCH Oliver Ägare: Kaltoft Jeppesen Else
CERT - DKCH(U) Uniq Coton Phoenix Playboy Ägare: Doris Hamann Froberg

Bästa tik

1. BIM | CACIB - NuCh NV-08 SUCH Tidelidee's Femme Fatal Ägare: Liv Anne Ugland
CERT - SUCH Zinnycot's Moulin Rouge Ägare: Karlstedt Lena

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Coton Friend's Beatrice Ägare: Ekelund Gunilla
BIM valp - Ägare:
 


My Dog Göteborg 9 jan 2010
Domare: Hansen Granaas Kari Norge

Bästa hane

1. BIR | CACIB - DKUCH SUCH Oliver Ägare: Kaltoft Jeppesen Else
CERT  - Nuch Amzelles Rocka- Billy Ägare: Lindqvist Åse

Bästa tik

1. BIM | CACIB | SUCH - NUCH NV-08 Tidelidee's Femme Fatal Ägare: Liv Anne Ugland
CERT  - Ägare:

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Coton Friend's Beatrice Ägare: Ekelund Gunilla
BIM valp - Ägare:
 

Bästa hane

1. Ägare:
CERT  - Ägare:

Bästa tik

1. Ägare:
CERT  - Ägare:

Bästa valp - Valpklass

BIR valp - Ägare:
BIM valp - Ägare: